Pageloader
گالوانیزه رنگی چیست
ورق رنگی یکی از محصولاتی است که در سقف و سازه به فرم های مختلف در می آید. در ادامه درمورد این محصول توضیحاتی خواهیم داد.

 گالوانیزه رنگی

گالوانیزه به فرآیندی گفته میشود که طی آن فلز پایه را با پوششی از روی میپوشانند، که باعث مقاومت آهن پایه در مقابل فرسایش، خوردگی و رنگ زدگی میشود. گالوانیزاسیون به دو روش سرد و گرم صورت میگیرد. در روش گالوانیزه گرم فلز پایه را در حوضچه روی مذاب قرار میدهند که باعث میشه لایه ایی از روی بر روی فلز پایه به وجود آید و لایه های زیر آهن با روی مخلوط میشود. در روش گالوانیزه سرد نمک روی را به همراه آب و یا اسید بر روی فلز پایه میپاشند لذا لایه ایی نازک از روی بر روی فلز به وجود میآید که باعث جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی فلز پایه میشود. در روش گرم سطح گالوانیزه ما ضخیم و کدر میباشد در حالی که در روش گالوانیزه سرد سطح ما نازک و براق میشود. این فلز را به روش های مختلفی میتوان رنگ کرد که ار آن در نرده ها، سقف های شیبدار، سقف های دامداری و ویلایی و ... میتوان استفاده کرد.

نحوه رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه

در رنگ کردن ورق های گالوانیزه از ورق های گالوانیزه شده به روش سرد استفاده میشود. به همین دلیل سطح صاف ورق گالوانیزه ما دارای سختی هایی جهت رنگ آمیزی میباشد، و در مرحله بعد خشک کردن رنگ آن نیاز به مهارت و ابزار خاص دارد.

ورق های گالوانیزه به دو صورت رنگ میشوند در روش اول ورق گالوانیزه در خود کارخانه به روش رنگ آمیزی کوره ایی صورت میگیرد که در آن رنگ به صورت یک لایه و کاملاً اتوماتیک بر روی ورق اسپری میشود و در این حالت ورق رنگی یکدست و براق خواهد داشت.در حالت دوم ورق توسط دست رنگ آمیزی میشود.

 

مراحل آماده سازی جهت رنگ کردن

 

1-ابتدا باید سطح ورق کاملا تمیز شده و سلامت ورق بررسی شود. در این مرحله سطح ورق را با مواد ششتشو مانند وایتکس، شستشو میدهند.

2- سطح ورق گالوانیزه را خشک کرده و سپس توسط سمباده به صورت دوار روی سطح ورق را سیقل میدهیم که شوره های سفید گالوانیزه از روی ورق پاک شوند و سپس با پارچه شوره ها را تمیز میکنیم.

3-در این مرحله سطح ورق را با یک ماده اسیدی همچون سرکه میشوریم. این کار نیاز دارد تا اسید کمی بر روی ورق بماند، که باعث خورده شدن ورق شود. این کار لازم است زیرا رنگ جهت ماندن بر روی یک سطح نیاز دارد تا آن سطح سیقل نباشد در غیر اینصورت رنگ بر روی ورق نمانده و سر میخورد که این باعث میشود نتوان رنگ را بر روی ورق خشک کرد.

4-این مرحله برای زمانی است که بخوایم ورق در مقابل خراش مقاومتر باشد لذا جهت آن لز یک لایه پرایمرهای اپوکسی استفاده میکنیم.

5-صبر میکنیم تا پرایمر بر روی ورق خشک شود. جهت اینکار نیاز است تا پرایمر به مدت تقریباً هفت ساعت بر روی ورق بماند زیرا در صورت خشک نبودن پرایمر رنگ به ورق نمیچسبد.

 

مراحل رنگ آمیزی ورق

1-بعد از انجام 5 مرحله اول و تمام شدن زیر ساخت رنگ آمیزی ورق، ابتدا یک لایه رنگ گالوانیزه بر روی ورق اسپری میکنیم و یا با قلم آن را رنگ میزنیم. در مرحله دوم لایه دیگری از رنگ را بر روی ورق میزنیم. عمدتاً جهت رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه از 2 لایه رنگ استفاده میشود.

2-سپس بعد از خشک شدن رنگ بر روی ورق تیم نظارتی، کیفیت، ضخامت رنگ، مطابقت رال رنگ، چسبندگی و کیفیت آن را مورد بررسی قرار میدهند.

استاندارد های متعددی جهت بررسی رنگ ورق وجود دارند که به ترتیب

 • DIN EN ISO 2360
 • ISO7724
 • DIN EN ISO 2409
 • CROSS-CUT

از این موارد پر اهمیت ترین آن ها روش CROSS-CUT  است که میزان چسبندگی رنگ را بررسی میکند. بدین صورت که در فواصل مختلف به صورت عمود مقداری از رنگ را با چسب جدا کرده و آزمایش میکنند.

 

رنگ مخصوص گالوانیزه

 

این رنگ ها حاوی روی (Zn) هستند که مقاومت رنگ را در مقابل خوردگی افزایش میدهند. بیشترین تفاومت بین رنگ ها میزان ضخامت آن ها است که تاثیر مستقیم بر طول عمر ورق دارند. از موارد دیگر میتوان موارد زیر را نام برد:

 رنگ ورق گالوانیزه با رنگ های دیگر تفاوتی در ساختار دارند:

 • مدت زمان کمتری جهت خشک شدن نیاز دارند.
 • چسبندگی بالایی دارند.
 • پوسته پوسته نمیشوند
 • مقاومت بالایی در مقابل دما و حرارت بالا دارند
 • ضد اشعه ماورا بنفش هستند
 • عایق حرارتی و صوتی هستند.
 • مقاوم در برابر رطوبت و ضربه دارند.

مشخصات نوع رنگ ورق گالوانیزه

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه نوع رنگ ساخته شده از تکنولوژی نانو میباشد که به صورت یک لایه نازک و شفاف بر روی سطح ورق قرار میگیرد. این نوع رنگ حاوی روی (Zn) میباشد که همانند گالوانیزه کردن مانع از خورندگی و زنگ زدگی ورق میشود. در ورق های گالوانیزه کارخانه های مختلف همچون فولاد مبارکه، فولاد اصفهان، روی اندود و غیره روش و نوع رنگ استفاده شده یکی میباشد و تنها تفاوت در میزان ضخامت رنگ و روی موجود در رنگ است که رابطه مستقیم با طول عمر ورق دارد.

دلیل استفاده ورق رنگی

جهت خرید محصولات گالوانیزه رنگی در ابتدا باید نسب به جنس، نوع و ضخامت آن ها اطلاعات کاملی داشته باشید. ورق های گالوانیزه رنگی در یک فرآیند الکترواستاتیک تولید میشوند و به دلیل داشتن تنوع رنگی بالا در مکان های زیادی مورد استفاده قرار میگیرند همچون سقف شیروانی، سقف ویلا، پوشش سر درب باغ، سقف کارخانه، دیواره های داخلی و خارجی و ...

فواید رنگ گالوانیزه

ورق های گالوانیزه رنگی به نسبت ورق های بدون رنگ دارای فوایدی میباشند، در ابتدا میتوان به زیبایی این محصول به دلیل داشتن گستره زیادی از رنگ ها نام برد این محصول با داشتن رنگ های متنوع در فضا های مختلف قابل استفاده است و شما میتوانید در هر جا با هر رنگی از این کالا استفاده کنید. از فواید دیگر گالوانیزه رنگی میتوان به داشتن یک لایه رنگ حاوی روی (Zn) بر روی ورق گالوانیزه که خود نیز دارای لایه روی میباشد نام برد. این امر باعث میشود که میزان مقاومت این محصول در مقابل خورندگی افزایش یافته و عمر مفید بالاتری نسبت به ورق های بدون رنگ داشته باشد. تنوع رنگی ورق های گالوانیزه بیش از 15 رنگ است که با ضخامت تقریبی 35 میکرون تولید شده است. از جمله رنگ های پرمصرف این محصول میتوان به رنگ های سفید، قرمز، نارنجی، آبی و قهوه ایی اشاره کرد.

گالواکوت چیست؟

گالوکوت یک از رنگ های مخصوص ورق های گالوانیزه میباشد که به پرایمر جهت رنگ آمیزی نیاز ندارد. گالواکوت به نسبت دیگر رنگ ها چسبندگی بیشتری دارد و میزان سختی آن بیشتر است که باعث افزایش میزان خواص مکانیکی آن میشود.از ویژگی های این رنگ نداشتن بو، بی نیاز به حلال، با پایه آب و سازگاری با محیط زیست است. رنگ های مخصوص ورق های گالوانیزه در سه دمای 200، 600 و 1200 درجه سانتی گراد حرارت میبینند تا زمانی که بر روی ورق قرار میگیرند دارای استحکام بالایی در مقابل دما و حرارت داشته باشند.

اسپری زینک گالونیزه

اسپری رنگ گالوانیزه میباشد که در دو رنگ نقره ایی و طوسی در بازار موجود میباشد.تا دمای 600 درجه سانتیگراد مقاومت دارد و تقریباً 400 میلی گرم وزن دارد. از خواص این نوع رنگ خشک شدن سریع، چسبندگی بالا است و بر روی پلی اورتان و اپوکسی نیز قابلیت استفاده دارد که با برند های متنوع در بازار موجود میباشد.

نتیجه گیری

در بازار ما ورق های رنگی و غیره رنگی مختبف وجود دارند. عمده مصرفی این ورق های جهت پوشش سقف های شیروانی ، ویلایی، دامداری و یا پوشش دیواره میباشد. جهت فهمیدن کیفیت ورق های گالوانیزه باید به ضخامت ورق، نوع رنگ، ضخامت رنگ توجه کرد. این محصول بعد از تولید توسط مجموعه سقف و سازه  فرم داده میشود که شما میتوانید خدمات فرمینگ ما را مشاهده کنید.

 

 

برای خرید هر نوع ورق گالوانیزه و رنگی با ما در تماس باشید. یا با عضویت در کانال تلگرام سقف وسازه از قیمت های روز مطلع شوید.

سوالی دارید؟ چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟