Pageloader

گالوانیزه کردن | گالوانیزه سرد | گالوانیزه گرم | روش گالوانیزه کردن

گالوانیزه کردن | گالوانیزه سرد | گالوانیزه گرم | روش گالوانیزه کردن

گالوانیزه کردن چیست؟

گالوانیزاسیون یا گالوانیزه کردن (galvanaize) به یک از روش ها حفاظت از فلزات در برابر محیط های خورنده گفته میشود. در این فرآیند به منظور مقاوم کردن فلز در برابر زنگ زدگی و خورندگی به وسیله لایه ای از فلز روی (Zn) فلز را میپوشانند که به دو روش گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم انجام میگیرد.

علت استفاده از فلز روی(Zn) این است که فلز روی دارای خاصیت کاتدی میباشد، که در آن کاتد جایگزین آند می شود و با ایجاد کردن یک سطح کاتدی در کلیه سطح فلز، از تماس یون های فولاد با محیط جلوگیری میشود. این عمل باعث ممانعت از خوردگی فلز پایه ما میشود.میزان مقاومت در برابر خورندکی رابطه مستقیم دارد با ضخامت لایه روی استفاده شده که باعث طول عمر بیشتر فلز میشود. میزان گالوانیزه کردن و نوع گالوانیزاسیون در انتخاب وزن و ضخامت روی تاثیر گذار است.

ورق ها و مفتول های گالوانیزه شده جهت استفاده در محیط های مرطوب و یا روباز مورد استفاده بیشتری قرار میگیرند به دلیل خاصیت ضد خوردگی آن ها. مفتول گالوانیزه جهت تولید انواع توری مرغی، تور حصاری و گابیون به کار میرود و از ورق های گالوانیزه جهت ساخت سقف شیبدار، سقف شیروانی، دامداری ها،گلخانه ها و ویلا ها استفاده میگردد.

طی تحقیقات به عمل آمده در عمل گالوانیزه گرم میزان تاثیر گالوانیزه گرم بر مقاومت تسلیم فولاد به این نتیجه رسیده ایم که مقاومت تسلیمی فلزات بعد و قبل از گالوانیزاسیون به میزان 1% تغییر میکند که این نتیجه میشود که گالوانیزه کردن تاثیر به سزایی در مقاومت فلز ایجاد نمی کند.

گالوانیزه گرم

گاوانیزاسیون نوع گرم قدیمی ترین و رایج ترین روش گالوانیزه کردن است.در این روش، با شناور کردن فلز پایه در مخزن روی مذاب با دمای 460 درجه سانتیگراد انجام میشود بدین صورت که ابتدا مخزن روی را به دمای 460 درجه سانتیگراد رسانده، سپس فلز پایه را در این مخزن غوطه ور میکنیم. در این روش بر روی فلز پایه چندین لایه ضد خورندگی که ترکیبی از فلز و روی(Zn) است به وجود می آید که پس از خارج شدن از مذاب باعث واکنش بین روی(Zn) با اکسیژن و کرین میشود که لایه ضد زنگ و اکسایش را ایجاد میکند.

از ویژگی ها و علایم گالوانیزه گرم متوان به لایه گالوانیزه شده مات و سطح غیر یکنواخت و صیقل نشده نام برد که خود نشان از گالوانیزه گرم دارند.

مزایا گالوانیزه گرم

مقاومت بیشتر در برابر خوردگی به دلیل اینکه در این روش فلز از بالا به صورت لایه لایه با روی(Zn) مخلوط میشود و این امر باعث میشود که لایه روی ما ضخیم تر باشد و به دلیل نفوذ روی(Zn) در فلز پایه مقاومت در برابر خورندگی افزایش میابد.

سادگی این عملیات نسبت به روش سرد دلیل دیگر استفاده از این روش است که جهت ورق های گالوانیزه و مفتول ها که در فضای باز استفاده میشوند مورد استفاده قرار میگیرد.

گاوانیزه سرد

روش گالوانیزه سرد یا الکترولیز به روش پاشش محلول نمک روی(Zn) و آب و یا نمک روی(Zn) و اسید (الکترولیت) بر روی فلز پایه میباشد. در این روش به دلیل یکنواختی پاشش ضخامت روی(Zn) کاهش میابد ولی باعث یکنواخت تر شدن سطح و صیقلی بودن سطح روی میشود. این روش در ورق های گالوانیزه شده بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد به دلیل براق بودن و صیقلی بودن سطح گالوانیزه شده. همچنین در وسایل و ابزار کوچک که نیاز به ضخامت کم دارند مانند پیچ ها و یا تسمه های آبرو از این روش استفاده میگردد.

 مزایا گالونیزه سرد

در این روش به دلیل پاشش روی(Zn) بر فلز پایه و به دست آمدن لایه ای براق و زیبا در صنایع ساخت ورق های گالوانیزه جهت سقف شیبدار مورد استفاده بیشتر قرار گرفته. در این روش وزن ورق و هزینه گاوانیزه کردن کاهش میابد.

جمع بندی

ورق گالوانیزه گرم و سرد هرکدام دارای معایب و مزایای خاص خود میباشند. هر دو این روش ها به ما محصولی ضد خوردگی میدهند. در زمان هایی که ما نیاز به ضخامت کم و ثابت ماندن خواص فلز پایه داریم میتوان از روش سرد استفاده کرد، در زمان هایی که این امر مورد نظر ما نباشد میتوانیم از روش گرم گالوانیزاسیون استفاده کنیم که هزینه کمتر و مقاومت بیشتری دارد.

 

جهت خرید انواع رول گالوانیزه رنگی و ساده میتوانید با ما در تماس باشید.

سوالی دارید؟ چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟