Pageloader

شرایط دریافت تسهیلات ۵میلیارد تومانی

شرایط دریافت تسهیلات ۵میلیارد تومانی

شرایط دریافت تسهیلات ۵میلیارد تومانی

دنیای‌اقتصاد : معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، شرایط لازم برای دریافت تسهیلات تا سقف ۵میلیارد تومان بدون ارائه وثیقه از این صندوق را اعلام کرد.

به گزارش صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، محمدصادق محمدیاری، در خصوص شرایط و ضوابط معرفی واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات تا سقف ۵میلیارد تومان بدون ارائه وثیقه، گفت: انواع وثیقه عبارتند از: ملک، محل اجرای طرح، سپرده بلندمدت، چک، سفته، اوراق مشارکت، سهام و...، از این رو منظور از عدم‌دریافت وثیقه در خصوص تسهیلات مذکور این است که واحدهای دارای وضعیت اعتباری مناسب (براساس نمره اعتباری که از صندوق دریافت می‌کنند) نیاز به ارائه وثایق ملکی نخواهند داشت.


وی افزود: واحدهایی که نمره اعتبارسنجی آنها در گروه A یا B قرار می‌گیرد، می‌‌‌توانند با ارائه چک و سفته با امضای مدیران، از صندوق ضمانت‌‌‌نامه تا سقف ۵میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند. به تعبیر ساده‌‌‌تر، نمره اعتباری متقاضیان تعیین‌کننده میزان و نوع وثایقی است که برای دریافت ضمانت‌نامه از آنان اخذ و برای معرفی به‌منظور دریافت تسهیلات لحاظ می‌شود. بر این اساس واحدهایی که در گروهC به بعد قرار می‌‌‌گیرند، باید ترکیبی از وثایق مورد پذیرش را برای دریافت ضمانت‌‌‌نامه به صندوق ارائه کنند.

معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، درباره نحوه اعتبارسنجی متقاضیان اظهار کرد: مهم‌ترین شاخص‌‌‌ها در اعتبارسنجی، وضعیت بازار و تقاضا برای محصول، دارا بودن صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، رتبه اعتباری دریافتی از موسسه اعتبارسنجی ایرانیان و وضعیت فروش و سود حاصل از آن است. از طرفی بدهی معوق متقاضی به بانک‌ها نیز در نتیجه اعتبارسنجی تاثیرگذار خواهد بود.

وی در خصوص فرآیند دریافت ضمانت‌نامه تا سقف ۵میلیارد تومان و معرفی برای دریافت تسهیلات مربوطه، تاکید کرد: متقاضیان دریافت ضمانت‌نامه و تسهیلات مزبور باید چند نکته مهم را برای ثبت و پیگیری درخواست خود مورد توجه قرار دهند. ابتدا باید مطابق روال گذشته وارد سامانه صدور الکترونیکی ضمانت‌‌‌نامه شده و درخواست خود را در آن ثبت کنند؛ با این تفاوت که در بخش مربوط به بارگذاری مصوبه بانک، تصویر درخواست خود مبنی بر دریافت تسهیلات را درج و همه مدارک و مستندات مربوطه را در این سامانه بارگذاری کنند. محمدیاری ادامه‌‌‌ داد: در مرحله بعد، درخواست ثبت‌شده توسط کارشناسان صندوق و نمایندگان استانی مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد، مراحل بعدی آن در صندوق طی می‌شود و در صورت وجود نقص و نیاز به تکمیل مدارک به متقاضی عودت داده می‌شود.

وی افزود: این تسهیلات فقط در قالب سرمایه در گردش و خرید ماشین‌آلات جدید برای توسعه فعالیت قابل پرداخت است که به واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری تعلق می‌گیرد.

منبع:دنیای اقتصاد

سوالی دارید؟ چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟